header element_left

אולפן הקלטות בצפון

אולפן הקלטות בצפון

כיום, אומנים מוזיקליים מכל רחבי הארץ מעוניינים להקליט שירים ואלבומים, במטרה לשווק את המוזיקה שלהם ואולי אף להרוויח ממנה כסף בסופו של דבר. חשוב מאוד לדעת כי לאולפן ההקלטות אותו בוחרים יש לא מעט חשיבות לאיכות התוצאה הסופית. הבדל בין אולפן הקלטות מקצועי לבין אולפן חובבני עשוי לחרוץ, לכאן או לכאן, את הגורל של האומן או של הלהקה. לכן, אם אתם מאמינים במוזיקה שלכם ובפוטנציאל שלה להצליח, כדאי להקדיש לא מעט זמן ומחשבה לבחירה נכונה של אולפן הקלטות בצפון.

ניתן היה לחשוב שמרבית אולפני ההקלטות הטובים מרוכזים באיזור המרכז בכלל ובתל אביב בפרט. עם זאת, הביקוש הרב להקלטות בכל רחבי הארץ גרם להגדלת ההיצע, גם בדרום וגם בצפון. לכן, גם כאשר מחפשים אולפן הקלטות בצפון קיימות לא מעט אופציות אשר מביניהן ניתן לבחור, מחיפה ועד רמת הגולן. עם זאת,, דווקא ריבוי האופציות הופך את ההתלבטות להרבה פחות פשוטה- בעיקר עבור אומנים בתחילת הדרך, שעדייןן אין להם די ניסיון בהקלטה על מנת להבחין בין אולפן מקצועי לבין אולפן חובבני.

במאמר זה, ירוכזו מספר פרמטרים משמעותיים אשר יוכלו לסייע בבחירת אולפן ההקלטות המתאים ביותר.

איכות הציוד באולפן

הפרמטר העיקרי המבדיל אולפן הקלטות מקצועי מאולפן ביתי הינו איכות הציוד המצוי באולפן. איכות השיר המוקלט מושפעת באופן מובהק מאיכות הציוד שמצוי באולפן, ולכן חשוב מאוד להקפיד לפנות אך ורק אל שירותי אולפן הקלטות בצפון אשר עושה שימוש בציוד מקצועי ומתקדם. כדאי לברר בדיוק מהו הציוד המצויי באולפן, ולבחון אם הוא מיוצר על ידי חברות מקצועיות ובעלות שם בתחום. בנוסף, כדאי לברר אם מדוברר בציוד חדיש.

הבעיה העיקרית בבחינת ציוד ההקלטה היא שעל פי רוב, לא ניתן להסתפק במראה החיצוני של הציוד, כיוון שפעמים רבות גם מכשירים שנראים דומים מאוד מבחינה חיצונית הם למעשה שונים לחלוטין מבחינה טכנית, ונבדלים אלה מאלה מבחינת האיכות.

לכן, במידה ואין לכם די ניסיון עם ציוד הקלטה, כדאי להעביר את המפרט המלא של האולפן לאיש מקצוע שיש לו הבנה וניסיון בתחום, אשר יוכל לחוות דעתו על איכות הציוד באולפן. חשוב לציין כי ייתכן שאולפן שעושה שימוש בציוד מקצועי יותר יגבה מחיר גבוה יותר בעבור כל שעה או יום של הקלטה- עם זאת, מדובר בהשקעה שעשויה להיות משתלמת בטווח הארוך, כיוון שההקלטה באולפן כזה עשויה להניב תוצאות טובות יותר באופן משמעותי.

האקוסטיקה באולפן

עוד דבר שחשוב לתת עליו את הדעת הינו מבנה האולפן, אשר עשוי להשפיע באופן משמעותי על האקוסטיקה- לה יש, כמובן, תפקיד חשוב ביצירת תוצאה סופית משביעת רצון. גם אולפן בעל ציוד מקצועי מעולה, בהינתן אקוסטיקה גרועה ולא מתאימה, לא יניב תוצאה טובה בהרבה מהקלטה ביתית. מטרתה של האקוסטיקה היא לשמור על איזון בין החזרי הקול- אם הקולות מוחזרים מקירות האולפן ללא שליטה, התוצאה עלולה להיות כאוטית ולא נעימה לשמיעה.

אקוסטיקה טובה משמעה אולפן הקלטות שבנוי כך שניתן לחזק תדרי קול שבדרך כלל לא נשמעים (על פי רוב, קיימת בעיה בהקלטת התדרים הנמוכים יחסית), לצמצם ככל הניתן החזרים לא רצויים ובכך להגיע לתוצאה מדוייקת ומושלמת.

כדי להבין בצורה הטובה והאובייקטיבית ביותר האם מדובר באולפן איכותי אשר עושה שימוש בציוד איכותי ושומר על רמה טובה של אקוסטיקה, מומלץ לשמוע שירים שהוקלטו באולפן בעבר. בכך, ניתן לשמוע במו אוזניכם האם האיכות המתקבלת מספקת ומתאימה לצרכים שלכם.

צוות האולפן והמפיק

צוות האולפן בפרט והמפיק המוזיקלי בפרט הם בעלי תפקיד חשוב ביותר, בעיקר כאשר מדובר באומנים שעדיין לא הקליטו שיר באולפן לפני כן. הצוות והמפיק יוכלו לספק עצות מקצועיות שונות, אשר יוכלו להניב תוצאה סופית שנשמעת מושקעת, מקצועית ואיכותית הרבה יותר- רק על ידי שיטות עבודה נכונות יותר עם האולפן ועם ציוד ההקלטה המצוי בו. תפקידו של המפיק המוזיקלי הוא לעבד את השירים, להשפיע על איכות הסאונד ואפילו לתת עצות מועילות בפן האומנותי- למשל, הרכב השירים שכדאי לכלול באלבום.

מובן שההתרשמות מן המפיק המוזיקלי צריכה להיות לא רק מקצועית, אלא גם אישית. החיבור האישי והאומנותי עם המפיק הינו חיוני להצלחת ההקלטה.

כדאי, אם כן, לבחור באולפן המעסיק מפיק מוזיקלי מקצועי ומנוסה ככל הניתן, רצוי בעל שנים רבות של ניסיון בנוסף על השכלה מקצועית בתחום. יש לציין כי רצוי לבחור במפיק בעל ניסיון ספציפי בז'אנר שלכם, שכבר עבד עם להקות ואומנים שונים שיצרו מוזיקה באותו הסגנון וסייע להם להצליח.

לצורך כך, כדאי שלא להסתפק בשיחת טלפון בלבד או בהתכתבות בדוא"ל- לפני שבוחרים להקליט באולפן מסוים, כדאי להיפגש באופן אישי עם המפיק המוזיקלי ולוודא שקיימת כימיה טובה בינכם לבינו. אמנם מדובר בהשקעה של זמן, אך היא תוכל לחסוך לא מעט כסף זמן ועגמת נפש שעלולים להיות כרוכים בהחלפת מפיק מוזיקלי ואולפן במהלך ההקלטות.

עסקה בלתי מוגבלת בזמן

קשה מאוד להעריך כמה זמן לוקח להקליט אלבום, ואפילו שיר יחיד, באולפן. הדבר נכון בעיקר עבור אומנים שאלה הן ההקלטות הראשונות עבורם. לכן, לא כדאי להתפתות להצעות "משתלמות" של אולפני הקלטות, אשר נוקבות מחיר כולל להקלטת שיר, עם הגבלה מסויימת של שעות או של ימים. הקלטת שיר עשויה לקחת זמן- במקרים מסוימים, עשוי העסק לקחת מספר ימים. במקרים אחרים, בהם השיר עדיין לא לחלוטין מוגמר ועדיין יש צורך לערוך מספר חזרות, משך ההקלטה עשוי להגיע לשבועות מספר.

לעיתים, לאחר שתסיימו את ההקלטה, תשמעו מחדש את השיר ותגלו שדרושים תיקונים מסוימים או תוספות כדי להפוך את התוצאה למושלמת. לכן, כדאי לשלם לאולפן לפי שעה או לפי יום, ללא הגבלה של זמן.

מיקום ונגישות

עוד פרמטר שיש לתת אליו את הדעת כאשר בוחרים אולפן באיזור הצפון הוא הנגישות. האיזור שמצפון לחיפה מתאפיין ביישובים קטנים ולא תמיד נגישים מבחינה תחבורתית. במידה ואין לכם רכב פרטי, כדאי להימנע מבחירת אולפן שאינו נגיש לחברי הלהקה. בנוסף, גם לאווירה השוררת בסביבת האולפן עשויה להיות השפעה על ההרגשה במהלך ההקלטות. כדאי לבחור באולפן הקלטות הממוקם באיזור נעים לשהייה, ולא באיזור תעשייה מחניק.

התקציב המוקדש להקלטה

בעולם אידאלי, המוזיקה הייתה מתגמלת כבר החל מתחילת הקריירה וכל אמן בתחילת דרכו יכול היה להקליט באולפן מקצועי ויוקרתי. עם זאת, המציאות היא שונה לחלוטין, ולעיתים יש צורך להתפשר על אולפן שאינו היקר ביותר.

פעמים רבות, אין בכל כל רע. קיימים אולפני הקלטות בצפון בטווח מחירים נרחב למדי, כך שגם אומנים דלים יחסית בתקציב יוכלו להקליט את השיר באופן מקצועי. עם זאת, כדאי להיזהר מאולפנים חובבניים שהקלטה בהם עלולה להניב תוצאה בלתי מקצועית.

סימני האזהרה אליהם יש לשים לב הינם אותם אולפנים אשר מציעים, בנוסף להקלטות המקצועיות, גם הקלטות לחובבנים. מובן מאליו שהקלטת "שיר לבת מצווה" לא דורשת גישה מקצועית כמו הקלטה של סינגל של ממש- ולכן כדאי שלא לפנות אל שירותיהם של אולפני הקלטות בצפון אשר מציעים גם שירותים מעין אלה.