header element_left

אז כמה באמת עולה להקליט אלבום?

אולפן הקלטות מחירים

כל אומן מוזיקה בתחילת דרכו נתקל, מן הסתם, בלא מעט התלבטויות הקשורות לנושא הכלכלי. המוזיקה אינה מתגמלת מבינה כלכלית החל מתחילת הקריירה, ולכן השיקול הכלכלי תופס מקום לא זניח בסלילת הדרך המקצועית. חשוב מאוד להבין שהקלטת שיר או אלבום באולפן אינה דבר זול. עם זאת, חשוב להבין שמחיר ההקלטה משתנה משמעותית מאולפן לאולפן- ולכן לשאלת אולפן הקלטות מחירים יש להכניס עוד שלל פרמטרים נוספים, וזאת על מנת להחליט מהו האולפן המוצלח ביותר המשמר את היחס האידאלי עבורכם מבחינת עלות-תועלת. הקלטות באולפן- אז והיום בשנת 1972, כאשר להקת The Rolling Stones הקליטו את האלבום הראשון שלהם, פני הדברים היו שונים באופן משמעותי יחסית להיום. ללהקה לקח לא פחות משלוש שנים להקליט את האלבום והם עשו זאת באולפנים בלונדון, בצרפת ובלוס אנג'לס. העלות הכוללת של כל התהליך, משלב הקונספציה הראשוני ועד לשחרורו של האלבום, עלה למעלה מ-2 מיליון דולר. מבקרים רבים טוענים כי מדובר באלבום הטוב ביותר בכל הזמנים. כיום, למעלה מ-40 שנה קדימה, הדברים השתנו לחלוטין. יש הטוענים כי בעתיד הקרוב אומנים יפסיקו להקליט מוזיקה, כיוון שכבר אין די הכנסות ממכירת דיסקים או מהורדות בתשלום באינטרנט. עם זאת, חשוב לזכור דבר אחד- כיום איש לא יעלה על דעתו להשקיע שלוש שנים, וגם לא 2 מיליון דולר, בהקלטת אלבום ראשון- ולכן ההשקעה בהחלט עשויה להשתלם במקרים רבים.

אז כמה זה באמת עולה היום?

כדי לקבוע כמה עולה היום הקלטה האולפן מקצועי, ניתן לבחון ממה מורכבת ההוצאה. נחלק את העלות הכוללת של הקלטת האלבום לשתי קטגוריות- עלויות "קשות" ועלויות "רכות". העלויות ה"קשות" הן העלויות ההכרחיות- המינימום הטכני הנדרש למטרת ההקלטה, בלי תוספות של דברים שאינם הכרחיים. בעיקרון, בהקלטת אלבום כלל לא חייבות להיות עלויות מסוג זה. שירים שמוקלטים במרתף באופן עצמאי כמעט ולא עולים כסף. מי שמוכן להתפשר על היעדר ציוד הקלטה מקצועי ותוכנות מחשב מתאימות, יכול להקליט שיר במחיר אפסי.

באופן ריאלי, התוצאות של הקלטה כזו, ככל הנראה, לא יספקו איש. יש צורך לפנות לאולפן הקלטות מקצועי על מנת להפיק תוצאה משביעת רצון. לכן, ההוצאות ה"קשות" כוללות גם את המחיר שגובה אולפן ההקלטות עבור השימוש בו. הזמן המינימלי הנדרש להקלטת השירים באולפן הינו שבוע עד שבועיים, וזאת בתנאי שהשירים כבר כתובים, מוגמרים ושכבר בוצעו עליהם חזרות רבות. יש לציין כי חזרות אינטנסיביות בבית בהחלט יכולות לחסוך זמן באולפן ההקלטות, ובכך להוזיל משמעותית את עלות ההקלטה.

ניתן לעשות בעצמכם את החשבון- יום אולפן מלא עשוי לעלות בין 1000-2000 ₪, כתלות באיכות האולפן, במוניטין שהוא צבר בקרב האומנים, במיקום שלו ובפרמטרים נוספים. אם אתם בוחרים להקליט לפי שעה, גם כאן מדובר במחיר גמיש מאוד שמשתנה משמעותית בין אולפן לאולפן- שעה אחת של הקלטה תוכל לעלות בין 120 לבין 300 ₪. מכאן ניתן להבין שאם אתם מעוניינים בימי הקלטה שלמים, פעמים רבות האופציה להשכרה יומית משתלמת יותר. בנוסף לעלויות ההכרחיות, קיימות גם לא מעט עלויות "רכות"- אותן עלויות המהוות תוספת לעלויות הבסיסיות. בין ההוצאות הללו, ניתן למנות תשלום למפיק הסטודיו- במקרים של להקות מבטיחות, מפיק הסטודיו מבסס, לעיתים, את העלויות על הכנסות צפויות ממכירת האלבום.

הוצאה רכה נוספת היא בזבוז זמן בסטודיו- במידה ואחד השירים לא לחלוטין מוכן או שלא בוצעו די חזרות, חלק מהזמן בסטודיו יוקדש להכנת השירים. אם נחזור לרגע לדוגמא של להקת הRolling Stones, הם ביצעו את מירב החזרות שלהם בתוך האולפן, ואף בזבזו שם זמן בחיפוש אחר השראה לשירים חדשים.

כיצד לבחור אולפן בהתאם לצרכים?

טווח המחירים הרחב מרמז על כך שקיימים הרבה מאוד אולפני הקלטות באיכויות שונות. לכן, לשאלה "כמה עולה להקליט אלבום באולפן" אין הרבה משמעות כשלעצמה, ממש כמו שלשאלה "כמה עולה בגד" אין משמעות. מדובר בעניין של האיכות הנדרשת אל מול העלות. חשוב מאוד לבדוק כמה וכמה אולפנים ולבצע השוואה של אולפן הקלטות מחירים, וזאת על מנת להגיע לעסקה המשתלמת ביותר בכל המקרים.

חשוב לציין כי אמנם אין צורך לבחור בכל מקרה באולפן ההקלטות היקר ביותר- האולפנים היקרים הם לרוב אולפנים בעלי מוניטין רב, בהם כבר הקליטו אומנים רבים ומוצלחים כך שהם יכולים להרשות לעצמם לגבות מחיר גבוה. במידה ואתם אומנים בתחילת הדרך, בהחלט ניתן לחסוך בעלויות על ידי בחירה באולפן הקלטות במחיר ביניים.

עם זאת, חשוב מאוד שלא להתפתות להצעות מחיר זולות יתר על המידה- ציוד הקלטות מקצועי אינו זול, ומחירים נמוכים באופן חשוד עלולים להעיד על איכות ציוד ירודה ובלתי מספקת, אשר תניב תוצאות לא משביעות רצון לכל הדעות. אם כבר השקעתם, כתבתם שירים וביצעתם חזרות רבות- רצוי להשקיע גם באולפן הקלטות טוב אשר יוכל לסייע לכם לעלות בסולם הקריירה המוזיקלית שלכם.

אילו דברים יש לבדוק?

כאשר משווים בין אולפני ההקלטות השונים ובודקים הצעות מחיר להקלטה, חשוב מאוד לשים לב לציוד ההקלטה המצוי באולפן. הציוד הינו לב ליבה של פעולת ההקלטה, וחשוב לברר איזה ציוד מצוי באולפן. כדאי להעדיף אולפני הקלטות המחזיקים בציוד מקצועי של חברות בעלות שם.

בנוסף לכך, כדאי לברר אילו עוד שירותים מציע אולפן ההקלטות מלבד הקלטות האלבום המקצועיות לאומנים. כדאי להיזהר מאולפני הקלטות המציעים גם שירותים לחובבנים, כמו למשל הקלטת שיר מתנה או שירים לאירועים. שירותים מסוג זה עלולים להעיד על גישה בלתי מקצועית מצד צוות האולפן, ולכן כדאי להעדיף אולפני הקלטות אשר מתמקדים אך ורק במוזיקה מקצועית.

עוד דבר ממנו כדאי להזהר הינו אולפני הקלטות שיוצאים ב"מיבצעים" שונים- אולפנים המציעים הקלטה של שיר במחיר כולל שנקבע מראש. כאמור, הקלטתו של כל שיר דורשת לא מעט השקעה, שעשויה להשתנות משמעותית בין שיר לשיר ובין להקה ללהקה. לכן, כדאי שלא לסגור מראש עסקה, אלא לשלם לאולפן לפי יום או לפי שעה, ללא הגבלה של זמן, עד לקבלת תוצאה מוגמרת ומספקת.

כדי לבדוק את טיב האולפן בצורה האובייקטיבית ביותר, כדאי לבקש לשמוע הקלטות קודמות ומוצלחות שבוצעו בו. בכך, ניתן להתרשם מאיכות הסאונד, מעיבוד הקול ומקריטריונים נוספים אשר יוכלו לסייע לכם לקבוע האם מדובר באולפן טוב מספיק עבור הצרכים שלכם. בנוסף, יש לא מעט מקום לתחושת בטן- האם האתר של האולפן משדר איכות? האם הרגשתם יחס מקצועי כאשר יצרתם קשר עם האולפן?

סיכום

לסיכומו של דבר, ניתן לומר שמחיר הקלטת שיר או אלבום באולפן הינו עניין גמיש. הקלטת השיר עשויה להיות, במקרים מסוימים, יקרה מאוד. עם זאת, בהחלט ניתן למצוא אולפני הקלטות שעשויים להתאים גם לתקציב של אומנים ולהקות בתחילת הדרך, שעדיין אין להם הכנסות מן המוזיקה שלהם. למרות זאת, דווקא את האולפנים הזולים כדאי לבחון בקפידה מבחינות שונות, וזאת על מנת שלא ליפול ולבחור באולפן שהקלטה בו תניב תוצאה שלא תהיה איכותית מספיק כדי להשיק את השיר או את האלבום המוקלטים.