header element_left

הקלטת שיר באולפן

אולפן הקלטות מחירים

שוק המוזיקה מוצף באומנים בתחילת הדרך, אשר מעוניינים להגיע להצלחה. ההצלחה עוברת, כמעט תמיד, דרך הקלטת השיר בסטודיו מקצועי. עם זאת, חשוב מאוד שגם משם ההצלחה איננה מובטחת- חשוב מאוד להקפיד לבצע פעולות מסוימות טרם ההגעה לאולפן ולהכין את השיר באופן הטוב ביותר. בנוסף לכך, גם במהלך הקלטת שיר באולפן, יש לבצע את התהליך נכון על מנת לוודא שהתוצאה תהיה מקצועית ומשביעת רצון, כך שניתן יהיה לשווק את השירים או להשמיע אותם בתחנות הרדיו השונות.

כאמור, הפעולות הנדרשות מתחלקות לשני חלקים- לפני ההגעה אל האולפן, ובמהלך ההקלטה. במאמר זה, נפרט את השלבים העיקריים, משלב הקונספציה הראשונית של השיר ועד לשלבי ההקלטה המתקדמים.

המילים והלחן

כל שיר מתחיל בשני אלמנטים- מילים ולחן. זה אמנם נשמע פשוט, אך בפועל הדבר אינו תמיד קל כל כך. ברגע שיש סקיצה ראשונית לשיר עם מילים ולחן, כדאי לחשוב האם יש לו פוטנציאל להצלחה. בנוסף, כדאי לשים לב שיש קשר בין המילים, הקצב והלחן.

בשלב הראשון, כדאי לנגן ולשיר את השיר בעצמכם, ולראות איזו הרגשה נוצרת אצלכם. בנוסף כדאי לבחור בסולם ובמנעד צלילים מתאים, אשר הולם את היכולות הקוליות שלכם. יש לקדם ולהקליט אך ורק שירים שאתם מתרגשים ונסחפים מהם- תחושות בטן נעימות מעין אלה עשויות להעיד על כך שמדובר בשיר בעל פוטנציאל.

לאחר מכן, כדאי להשמיע את השיר לאוזניו של מפיק מוזיקלי מקצועי ובעל ניסיון, שכבר קידם להקות ואומנים בתחילת דרכם בעבר ויוכל לקבוע האם כדאי להשקיע בשיר ולהקליט אותו באופן מקצועי. יש לציין כי לצורך העניין, כדאי לפנות למפיק מוזיקלי שיש לו ניסיון והבנה בז'אנר הספציפי בו אתם יוצרים- אם, למשל, אתם אומני ראפ, מפיק מוזיקלי המתמחה במוזיקה מזרחית עלול שלא לתת חוות דעת מקצועית מספיק לגבי איכות השירים.

באופן כללי, יש כמה עצות כלליות שניתן לתת לגבי שירים מכל הז'אנרים. אם המטרה היא להקליט שיר פופולרי שיתפרסם ברדיו, כדאי שהאורך שלו לא יעלה על 3.5 דקות- אורך של שירים פופולריים רגילים. בנוסף, כדאי שהמנגינה העיקרית לא תתחיל בנקודת זמן מאוחרת מדי. למעשה, מחקרים מראים כי מרבית המאזינים מחליטים האם הם אוהבים שיר מסוים או לא כבר לאחר שלושים השניות הראשונות שלו. לכן, בהחלט יש מקום לשאול את עצמכם האם קטע הפתיחה ארוך מדי.

חזרות, חזרות ועוד חזרות

לאחר שהוחלט אילו שירים אתם מעוניינים להקליט, מגיע שלב הכנת השיר להקלטה. לצורך כך, יש לערוך חזרות רבות ככל הניתן, עד להגעה לתוצאה מושלמת. כל יום וכל שעה נוספים באולפן עולים סכומי כסף לא מבוטלים, ולכן כדאי שלא להגיע למצב בו נדרשות חזרות באולפן עצמו.

לצורך כך, כדאי לשיר ולנגן בלווי מטרונום אשר נותן ביט חיצוני, וזאת על מנת להימנע מבעיות של חוסר תזמון, יציאה מהקצב או חוסר תיאום במידה ומדובר בצמד או בלהקה. בנוסף לכך, כדאי להתאמן באמצעות טכניקות מקצועיות מתאימות.

זמרים, למשל, צריכים לעשות חימום קול מספק לפני כל חזרה ולהתאמן רבות על טכניקות נשימה. כדאי לזכור כי המיקרופונים באולפן רגישים מאוד גם לניואנסים קטנים מאוד בקול, ועל כן כדאי להגיע למצב של חוסר פגמים מוחלט עוד במהלך החזרות. יש לציין כי לזמרים שאין להם ניסיון בטכניקות שירה מקצועיות, כדאי לקחת כמה שיעורי פיתוח קול על מנת למקסם את התוצאות.

גיטריסטים צריכים להתאמן רבות על מנת להמנע מרעשים לא נעימים של החלקת אצבעות, שגם הם נשמעים היטב במיקרופונים הרגישים המצויים באולפן.

בחירה באולפן המתאים

לאחר שכבר יש שיר ונערכו עליו חזרות רבות, יש לבחור את האולפן. לבחירת האולפן יש חשיבות רבה עבור איכות התוצאה הסופית, ולכן יש להקדיש לה זמן ומחשבה ולא לבחור באופציה הזמינה ביותר או הזולה ביותר. אם אתם באמת מעוניינים להצליח ולהקליט אלבום או שיר מקצועי, כדאי שלא להתפשר ולבחור באולפן הקלטות איכותי ובעל מוניטין בתחום, אשר עושה שימוש בציוד הקלטה מקצועי ומעסיק מפיק מוזיקלי בעל ניסיון רב שנים בתחום המוזיקה.

קביעת כל הפרטים מראש

כדי להקל על התהליך של הקלטת שיר באולפן, כדאי לקבוע את כל הפרטים מראש. כדאי שתהיה לכם תמונה ברורה של איך השיר אמור להשמע בסופו של דבר. לאילו כלי נגינה אתם עשויים להזדקק? אילו אפקטים קוליים אתם צריכים (למשל, האם יש צורך בקולות ליווי בחלקים מסוימים במהלך השיר?). לפני ההקלטה עצמה, כדאי לשבת עם המפיק המוזיקלי, להתייעץ עמו ולקבוע בדיוק כיצד כל חלק בשיר אמור להשמע מכל הבחינות.

הקלטה ראשונית

לאחר שהכל מוכן, ניתן להקליט טיוטה ראשונית של השיר. כבר במהלך הקלטת הסקיצה, כדאי להקפיד על טכניקת עבודה נכונה עם מיקרופון. המרחק האידאלי בין השפתיים ובין המיקרופון הינו עד 10 ס"מ, כאשר מרחק גדול יותר עלול לתת תחושה מרוחקת ולהביא לפספוס של חלק מתדרי הצלילים. בנוסף, כדאי לאמץ עמידה נינוחה ומשוחררת- מתח בגוף עשוי להתבטא בקול המוקלט.

חשוב מאוד לזכור כי הסקיצה הזו צפויה להשתנות פעמים רבות. סביר להניח שלאחר שתקליטו את השיר לראשונה ותשמעו את עצמכם, תבינו איך אתם באמת נשמעים, לטוב ולרע. מכאן הדרך עוד ארוכה מאוד, וסביר להניח כי יהיה צורך בלא מעט ניסיונות חוזרים, שינויים, תוספות ועיבוד סאונד על מנת להגיע לתוצאה מוגמרת לשביעות רצונכם.

עיבוד השיר

לאחר שיש סקיצה ראשונית וניתן לדעת מה יש לשמר ומה טעון שיפור, ניתן להתחיל בתהליך של עיבוד מוזיקלי. גם שיר טוב, בהינתן עיבוד גרוע, עלול שלא להיות פופולרי ולא להצליח. יש לשים לב להרמוניה, לאיזון בין הכלים השונים ובין השירה, למקצב ועוד ועוד. מפיק מוזיקלי מקצועי יוכל לתת עצות מועילות, ולהעניק לשיר עיבוד מושלם בהתאם לז'אנר הספציפי. לעיתים, כדי לקבל תוצאה מקצועית, יהיה צורך להקליט את השיר מחדש פעמים רבות, וייתכן כי נכון יותר להקליט כל אחד מהכלים בנפרד, ובסוף לאחד אותם לכדי שיר.

לבסוף מגיע שלב המיקס, שהוא השלב בו מוסיפים אפקטים קוליים שונים ודואגים שהשיר יישמע טוב בכל מערכת סטריאו מודרנית. את זאת עושים באמצעות תוכנות מחשב ומכשירים טכנולוגיים שונים, המאפשרים לשלב חלקים שונים בשיר אלה באלה, לאזן את התדרים בכל חלקי השיר ועוד. המיקס יכול לשנות את הצבע של השיר, ועליו להתאים לסגנון המוזיקה הספציפי.

גם לאחר שכבר יש שיר ערוך ומעובד, התהליך לא נגמר. קחו לעצמכם יום בבית מבלי לשמוע את השיר, ואז שמעו אותו שוב לאחר שהאוזן כבר איננה עייפה מהשמעות חוזרות ונשנות. ייתכן שתגיעו לתובנות חדשות ושתבינו שיש צורך במקצה שיפורים נוסף- במקרים כאלה, עיבוד נוסף יוכל לעזור. במקרים אחרים, יהיה צורך להקליט פעם נוספת על מנת לתקן פגמים.

ניתן להבין, אם כן, כי מדובר בתהליך ארוך שיכול להיות אפילו מפרך. עם זאת, אם יש לכם רעיון לשיר טוב ואתם מוכנים להשקיע עבודה בביצועו- אל תוותרו על החלום. ייתכן שבטווח הרחוק, העבודה הקשה תשתלם ואכן תקליטו שיר מקצועי ומוצלח, אשר יתפרסם ויהיה אהוד על קהל המאזינים.